Drogi do recyklingu
Świadomość ekologiczna Polaków rośnie. Możemy o tym przeczytać w Internecie, usłyszeć w radio czy telewizji. Czy aby na pewno? Kolorowe pojemniki na papier, szkło, plastik „wabią” kolorami, ale czy w ich wnętrzach umieszczamy docelowe odpady?
Zawsze warto ćwiczyć nowe działania i doskonalić się w tym, co już umiemy. Tylko wtedy będziemy doskonalsi. W przypadku gospodarowania odpadami. ta doskonałość pozwoli nam na zachowanie naszego otoczenia w dobrej kondycji dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Dwa drzewa produkują przez rok tyle tlenu, ile potrzebujesz przez rok do oddychania. Czy nie jest to wystarczający powód do tego, żeby segregować makulaturę, by tych drzew nigdy nie wycięto na papier? Do wyprodukowania jednej kartki papieru zużywa się 7 litrów (czystej i słodkiej) wody. Tak można o wszystkim. Nie chcemy, aby zasypywały nas odpady przemysłowe powstające przy wydobyciu np. metali. Nie chcemy, aby krajobraz i nasze otoczenie były zdegradowane przez coraz większe potrzeby przemysłu, poszukującego nowych źródeł surowców. Oczywiście remedium na ten stan nie jest wyłącznie segregacja odpadów. Ale pamiętajmy, że mamy tylko jedną ziemię i dbanie o jej klimat i czystość jest naszym obowiązkiem. Powstałe różnego rodzaju przepisy prawa, narzucające określone sposoby postępowania z różnego rodzaju odpadami, nie jest mają na celu utrudniania ludziom życia. Mają one stworzyć i pokazać drogi, jakimi te odpady maja zostać zawracane do przemysłu, który wykorzysta je ponownie.
Poniżej przedstawione zostaną trzy rodzaje odpadów: opakowania, sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i akumulatory. Tym, co łączy te wyroby, jest między innymi poniższe piktogramy, któresą na nich umieszczane:
Mówią one nam o zakazie wyrzucania odpadów opakowaniowych, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, czy baterii i akumulatorów do kontenera na odpady komunalne, trafiające na wysypisko (składowisko) odpadów komunalnych. Zakaz ten bierze się stąd, że te wyroby, przekazując odpowiednim firmom, można zawrócić do wykorzystania w przemyśle. Dzięki takiej drodze, znów mogą trafić w nasze posiadanie jako zupełnie inny produkt. Aby jednak tak się stało, ważny jest sam początek tego procesu, czyli odpad, zużyta bateria, zepsuta stacja pogodowa czy niepotrzebne opakowanie. Nie warto i nie należy wyrzucać tego do śmieci. Pozwólmy, aby odpadem zajęli się inni, specjaliści. Dajmy szansę, by wyrób wrócił do nas pod inną postacią.
Zużyty sprzęt
Kupując kolejny, nowy sprzęt elektryczny lub elektroniczny, mamy prawo zostawić stary sprzęt u sprzedawcy. Przy czym pamiętajmy, że sprzedawca musi się na to zgodzić. Może odmówić tylko wtedy, gdy oddawane przez nas urządzenie może zagrażać jego życiu bądź zdrowiu. Jeśli nie oddajemy sprzedającemu, np. kupiliśmy produkt przez Internet, możemy skorzystać z usług lokalnego PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) i tam zostawić bezpłatnie swoje urządzenie. Takie punkty znajdują w każdej gminie Polski. Możemy również poczekać na różnego rodzaju akcje zbierania zużytego sprzętu (prowadzone przez szkoły, przedsiębiorstwa oczyszczania miasta czy inne instytucje). W tej sytuacji zmuszeni jesteśmy jednak wstrzymać się z natychmiastowym usunięciem sprzętu, w przeciwieństwie do PSZOKu, który czynny jest 5 dni w tygodniu.
Baterie i akumulatory
Zużyte baterie możemy oddać w każdym sklepie, posiadającym specjalnie przygotowane i oznakowane pojemniki. Takie zbiorniki są również w szkołach i innych instytucjach (urzędach miasta czy starostwach). Tu nie potrzeba niczyjej zgody, wystarczy nasza dobra wola by je tam umieścić i jednocześnie nie zanieczyszczać innych odpadów. Wywiezione na wysypiska śmieci baterie mogą tworzyć niebezpieczne wyziewy do atmosfery.
Zużyte akumulatory kwasowe, służące poczciwie w naszych samochodach, również warto oddać przy zakupie nowego akumulatora (aby nie płacić opłaty depozytowej 30 zł). Zużyte akumulatory napędzające sprzęt elektryczny, przed przekazaniem komukolwiek należy owinąć folią strecz, aby nie doszło do przypadkowego zwarcia, a nawet pożaru. Takie akumulatory powinny być przekazywane firmom, od których kupujemy nowe akumulatory lub firmom od których kupiliśmy nasze (obecnie) zużyte akumulatory. Innym wyjściem może być skorzystanie z usług gminnego PSZOK-u.
Opakowania
Większość z nas segreguje odpady opakowaniowe, gdyż to obniża koszty wywozu nieczystości. To dobrze. Istniejący obowiązek segregacji odpadów opakowaniowych jest właściwym postawieniem sprawy. W coraz liczniejszych miejscach widać nowe trendy w tym zakresie, w postaci choćby butelkomatów. Korzyści płynące z tej formy działalności, to przede wszystkim wyłączanie z obiegu stosunkowo łatwych w przerobie odpadów opakowań tworzyw sztucznych.
Popularną formą dbania o środowisko jest także zbiórka makulatury. Nie każdy wie, że zanim odpad papieru stanie się bezużyteczny, można go przerobić aż siedmiokrotnie!
Ze statystycznego jednego drzewa można zrobić około 150 standardowych pudełek (sześcian 30x30 cm). Warto więc w ten sposób zadbać o lasy, nawet jeśli ten las jest gdzieś na drugim końcu świata. Podobnie wygląda rzecz ze szkłem i metalami. Te odpady opakowaniowe można przetwarzać w nieskończoność. Oczywiście jeśli ktoś wykaże się tylko odrobiną zdrowego rozsądku i wyrzuci puszkę czy butelkę do odpowiedniego pojemnika, a nie do kosza na śmieci komunalne.
To są nasze drogi do recyklingu i czystości, których tak czasem zazdrościmy sąsiadom. Pamiętajmy i bądźmy świadomi, że warto zadbać o przyszłość! Tworzymy ją już dziś, teraz i w każdej naszej chęci i niechęci do segregacji odpadów.
Adam Karczewski
Specjalista gospodarki odpadami
Warszawa, 11.01.2024